KRATKA PREZENTACIJA NASTANKA I RADA UDRUGE RIJEKE LJUBAVI

1.KADA JE I KAKO NASTALA UDRUGA I ZAŠTO SE ZOVE
„RIJEKA LJUBAVI“

-26.maja 2011 god. – ekonomska kriza, velika nezaposlenost, gubitak radnih mjesta, kreditna zaduženost,ovrhe,veliki broj građana našao se na ulici i logična je posljedica pada životnog standarda svih kategorije građana U nazivu Udruge sudjelovali su prijatelji sa brojnim svojim idejama.Ime Udruge je poteklo od drevnih učitelja, velikih mudraca, a jedan od njih je rekao : „da je čisto srce otvoreno srce za dobrotu i nesebično davanje, a to je ta „Rijeka ljubavi“- davanje života“ Jedino Rijeka ljubavi može rastvoriti kamen
(kameno srce čovjeka) moto „dobro je činiti dobro”

2.MISIJA UDRUGE

-Humanitarna Udruga „Rijeka ljubavi je neprofitna udruga s ciljem pomaganja siromašnih i socijalno ugroženih osoba,te obitelji s više djece koji žive na rubu siromaštva,zlostavljanim osobama,osobama liječenih od različite vrste bolesti i ovisnosti, Udrugama djece s posebnim potrebama,pružanje pomoći umirovljenicima, braniteljima i svima koji su u potrebi bez obzira na nacionalnu,vjersku, političku, spolnu, dobnu ili bilo koju opredijeljenost. Udruga surađuje sa drugim Udrugama od 2011 god. surađuje sa Upravnim odjelom za socijalnu skrb Grada Osijeka u svim aktivnostima vezane za skrb osoba u nepovoljnom položaju. Borba za gladnu djecu, borimo se i zalažemo već pet godina da se hrana ne baca,ali nekih većih pomaka nema. Europa i SAD svakodnevno bacaju hranu s kojom bi se mogli nahraniti svi gladni u svijetu da ih je i 3 puta više. U Hrvatskoj se baca 400.000 t.90 kg. po glavi stanovnika / 4 milijarde/ RH spada u zemlje koja najmanje izdvaja za socijalna davanja,a osiromašena Slavonija pozitivne pomake i ne osjeti. Želimo podići svijest o izgradnji humanije zajednice i nužnost pomaganja bližnjima u socijalnoj potrebi.Danas ljudi žive duže,ali ne i sretni,po tri generacije žive pod istim krovom i međusobno si pomažu da bi preživjeli. Kucamo na mnoga vrata ne bi li pronašli pomoć za svoje korisnike. Jedino smo mjesto u Gradu Osijeku gdje se na jednom mjestu javno okupi svakog mjeseca preko 3500 tisuće ljudi. Tu masu nemoguće je izbjeći i ne vidjeti. Današnji svijet sve je dalje od toga da u njemu makar približno budu jednaki svi građani u dostojanstvu.

3.ŠTO SU PAKETI ŽIVOTA

-1.listopada 2016 god. Humanitarna udruga Rijeka ljubavi krenula je u realizaciju projekta „Ublažavanje siromaštva na području Grada Osijeka“ podjelom“paketa života“ sredstvima osiguranim iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije – FEAD Korištenjem sredstava operativnog programa nastoji se pomoći rješavanju problema nedostatka hrane. Ciljane skupine su ljudi u riziku od siromaštva. Vrijednost projekta je od 4.977,213,03 kn.a namijenjena upravo kako bi se pružila pomoć ljudima u socijalnoj potrebi .Naš“paket života“ uključuje 22 prehrambena artikla koja će se kroz 10 mjeseci dijeliti našim korisnicima koja su u socijalnoj potrebi. Svakog mjeseca dijeli se 3.500 paketa života namijenjena za 940 obitelji na području Grada Osijeka i prigradskih naselja,koji posjeduju socijalne iskaznice/ tz.Butre besplatni prijevoz/ od strane Upravnog odjela grada Osijeka,čiji cenzus ne prelazi 800,00 kn.Udruga se ovdje isključivo fokusira na samohrane roditelje, više člane obitelji, samce, umirovljenike, stare i bolesne .Udruga za bolesne,stare invalide – pruža i tehničku pomoć sa svojim vozilom dovozi“pakete života“ u njihove domove i daje sve od sebe da nitko ne bude gladan. Siromaštvo je najgora forma nasilja,čovjeka ponižava,a nije ga stvorio Bog,već je posljedica ljudske oholosti i pohlepe. U zemlji gdje je 90 % vjernika trebalo bi biti ispunjeno radošću,ali dali se itko pita kako preživljavaju građani u ekstremnom siromaštvu :ovrhe,krediti,a ima ih oko 10.000 u potrebi Svim siromašnim građanima treba čestitati,odati priznanje da uopće uspijevaju živjeti i preživjeti u takvom svijetu u kojem su svedeni na brojke u statistici.

4. ŠTO UKLJUČUJE PROJEKT SOCIJALNA SAMOPOSLUGA
Projekt Socijalne samoposluge sufinanciran je sredstvima Evropskog socijalnog fonda ,a 1.travnja na radost obitelji u socijalnoj potrebi otvara se socijalna samoposluga. Provedba projekta trajala je od 29.12.2014 – do 28.12.2015,a iznos odobrenih sredstava 197.703,87 kn. Na policama Udruge našli su se več tada paketi s hranom koji su dijeljeni građanima u socijalnoj potrebi. Možemo tako reći da je projekt Socijalne samoposluge bio uvod u puno veći projekt kao što je podjela „paketa života“ .

5. NA ŠTO JE UDRUGA PONOSNA Humanitarna udruga „Rijeka ljubavi“danas je Hrvatska u malom,zahvaljujući našim dragim Dubrovčanima,Splićanima, Crveni križ dragih nam Bračana, Korčula, Novi Marof, Zagreb, Slatina donacije Dukat, Kanaan, tvrtka Žito, škole, vrtići,gimnazije,studenti svih fakulteta i građani.odričući od sebe kako bi pomogli obiteljima u socijalnoj potrebi, povezani u jedan veliki humanitarni lanac na taj način Udruga i nakon 5 mjeseci pomaže gladnima.
Udruga je ponosna na svako dobro djelo,na svaki osmjeh djeteta,nemoćnih,socijalno ugroženih koji svoju utjehu i spas pronađu na našim vratima, Zahvaljujući našim donatorima Europskom socijalnom fondu, Fondu europske pomoći za najpotrebitije,naša udruga uspjela je ostvariti svoju misiju i san gladne nahraniti U vrijeme izobilja i dalje veliki broj djece,nemoći i gladnih gladuje. Projektom kojeg Udruga trenutno provodi „Ublažavanje siromaštva na području Grada Osijeka „ naša udruga možda nije uspjela izbrisati sve nedaće i svaki tužan pogled,ali ono čemu težimo i uspijevamo jest izmamiti osmjeh na preko 3.500 lica svakog mjeseca,umanjiti brigu za poneki obrok na obiteljskom stolu, pokazati onima koji su sami,nemoćni da nisu zaboravljeni.Udruga Rijeka ljubavi izazvala je veliki interes ne samo u našem gradu,županiji nego i u Lijepoj našoj a i šire.Potreba za djelovanjem udruge dokazano postoji jer treba nastojati da se građanima u soc. potrebi pruži minimum dostojanstva,ljudskosti u budućnosti.Veliki broj djece odrasta u teškim životnim uvjetima na žalost udruga ne može riješiti sve poteškoće s kojima se obitelji,stari i nemoćni suočavaju.Činjenica da smo poboljšali kvalitetu života naših građana čini nas izuzetno sretnim i ponosnim što nas motivira da se za svoju misiju borimo i dalje

UDRUGA „RIJEKA LJUBAVI „ DANAS 15.02.2018 god.
Na žalost projekt „Ublažavanje siromaštva na području Grada Osijeka“ 30.rujna 2017 zatvoren i našli smo se u velikim problemima,jer siromašnih je sve više i više. Odmah po raspisanom natječaju 13.11.2017 podnijeli smo zahtjev i očekujemo povoljan ishod,ali do tada treba živjeti i preživjeti Uvijek govorim da gladna socijala je šetajuća bomba i pitanje je samo kada će explodirati. Udruga daje sve od sebe i pet mjeseci redovito dijeli 1000 „paketa života“što je mnogo manje u odnosu od 3500 ali obitelji s tom donacijom mogu preživjeti 10 – do 15 dana
Korizma je razdoblje pokore i odricanja u kojem se kršćani pripremaju za Uskrs Vjernici su pozvani postiti,žrtvovati se,moliti i činiti što više milosrdnih djela.

MIR I DOBRO UZ BOŽIJI BLAGOSLOV ŽELI VAM RIJEKA LJUBAVI

U Osijeku,20.02.2018.
Predsjednica udruge: Štefica Čučak